افسانه رحیمی . کارشناس کودکان استثنایی . روانشناس ارشد کودک و نوجوان . مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

خاطرات یک روانشناس

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 09:10 ب.ظ - چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393اون وقتا که مشاور بچه بود!؟!؟!؟!


هشت ساله بودم. یه هشت ساله شیطون و پر جنب و جوش. یه هشت ساله که نه به زمین بود و نه به آسمون. مدرسه ما با بقیه مدارس فرق داشت. از صبح می رفتیم تا چهار و نیم بعدازظهر. صبح ها زبان فرانسه می خوندیم، بعداز ظهر ها هم نوبت درس های فارسی بود. اینا رو گفتم تا بدونید چقدر خسته می شدیم. تازه باید مثل آدم بزرگا رفتار می کردیم. مودب و مرتب. مثل روبات صاف راه می رفتیم، بدون حرکت اضافه.


اما من گوشم به این حرفا بدهکار نبود. روزی نبود که کنار کلاس، با یه پای بالا و دستای بالا گرفته جریمه نشم. تازه این اولش بود. بعدش از بس با بچه های رو به رو با چشم و ابرو حرف می زدم، مجبور می شدم، رو به دیوار بشم.


دو دقیقه که می گذشت، حوصلم حسابی سر می رفت، اونوقت، پشت به کلاس شروع می کردم یا لی لی بازی کردن و یا با دیوار که فرض می کردم دوست خیالی منه، حرف زدن. بنده خدا معلم حق داشت تنبیهم کنه.


یکی از این روزا که مثل همیشه کنار دیوار ایستاده بودم،

(بقیه را در ادامه مطلب مطالعه کنید)
 

والدین عزیز، لطفا...(3)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 03:54 ب.ظ - چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393


نقش والدین در این روزها (3)

 

اولیا می‌توانند دو نقش متفاوت را در زندگی آموزشی دانش‌آموزان داشته باشند.

گروه اول : در مقابل دانش آموز هستند و نقش پررنگی در تربیت مستقیم آموزشی او دارند:

این گروه بیش‌تر از آن‌که نقش پشتیبانی داشته باشند نقش تربیتی به خود گرفته و سعی در رفع اشکالات رفتار آموزشی و نحوه‌ی درس خواندن دانش آموز و... دارند. معمولاً دانش‌آموزان این گروه از اولیا به دلیل سخت‌گیری در درس خواندن، درس را نوعی جبر می‌ دانند و به مرور زمان بیش از آن‌که برای هدف خاص خود و موفقیت تحصیلی تلاش کنند تنها برای رهایی از برخورد اولیا و انتقادات شان درس می‌خوانند و از این رو این نقش بیش‌تر تأثیر منفی دارد تا مثبت.

گروه دوم : در کنار دانش آموزان هستند و نقش پررنگی در پشتیبانی او دارند:

( برای دریافت بقیه متن به ادامه مطلب مراجعه کنید )

دسته بندی : پیام مشاور ,
 

مرحله جمع بندی مرور دوره ای (4)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 01:09 ب.ظ - سه شنبه 30 اردیبهشت 1393

گام ششم (3)

برنامه درس های میانی

30 و 31 اردیبهشتبرای دانلود برنامه روی تصویر کلیک کنیددرس های اول کتاب و درس های اخر کتاب، همیشه بهتر در حافظه ما می مانند .

معمولا فرصت بیشتری هم برای کار کردن روی این درس ها وجود دارد. اما درس های بینابینی، به حد تسلط نمی رسند. برنامه گام ششم (3)،برای حل این مشکل اجرا می شود .

آزمون های چالشی و دام دار و 15 آزمون آقای تزرقی از سایت سخت کوشان پیشنهاد می شود.( در بخش نمونه سوال ها در ستون سمت راست قرار داده شده)


دسته بندی : برنامه های آماده سازی , آزمون های روزانه , کلیک کنید !!؟!؟! , آمادگی برای آزمون ,
 

مروری بر درس های سال پنجم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:43 ق.ظ - سه شنبه 30 اردیبهشت 1393


 ششمی هایی که در آزمون نمونه دولتی شرکت می کنند:

 

با توجه به این که سی درصد سوالات آزمون نمونه ی دولتی از کلاس پنجم می باشد، دانش آموزان باید مروری بر درس های سال پنجم داشته باشند. در سایت همکار محترم خانم عطری عزیز که لینک آن گذاشته شده، سوال هایی در این زمینه و با همین منظور ارائه شده. لطفا دانش آموزانی که برای این آزمون هم برنامه ریزی دارند، به صفحه لینک شده مراجعه کنند. با تشکر فراوان از سرکار خانم عطری


برای دانلود سوالات اینجا کلیک کنیددسته بندی : آزمون های روزانه , کلیک کنید !!؟!؟! , آمادگی برای آزمون ,
 

والدین عزیز، لطفا...(2)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 02:54 ب.ظ - دوشنبه 29 اردیبهشت 1393نقش والدین در این روزها
(2)توجه به برنامه‌ریزی یکی دیگر از اصولی است که می‌تواند از استرس دوران امتحان ها  کم کند. توجه به برنامه‌ی امتحانی، ساعات مطالعه، ساعات استراحت، انجام امور مربوط به شب امتحان و فراهم کردن شرایط لازم، تنها به وسیله‌ی یک برنامه‌ریزی دقیق و منطقی میسر است که تدوین آن بر عهده‌ی والدین و دانش‌آموزان به شکل توأم و مشورتی است.

به این صورت هر دو طرف نظرات خود را مطرح کرده و در نتیجه یک برنامه‌ریزی خوب و کاربردی تدوین می‌شود و می‌تواند در حد بسیار زیادی از استرس و ترشح آدرنالین بیش از اندازه که در روزهای امتحان در بدن دانش‌آموزان تولید شده و موجب نگرانی آن‌ها می‌شود جلوگیری کند.

دسته بندی : پیام مشاور ,
 

مرحله جمع بندی مرور دوره ای (3)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:08 ق.ظ - دوشنبه 29 اردیبهشت 1393از اشتباهات تان درس بگیرید !!!!!


هم زمان، هم تشریحی بخوانید و هم تستی


یکی از سخت ترین کارها، آمادگی برای امتحان های نهایی و آزمون های ورودی مدارس است. شرایط شما مشابه شرایط دانش آموزان کنکور سراسری برای امتحانات نهایی و آزمون ورود به دانشگاه است. شما باید :

1-تشریح خوانی داشته باشید و قادر باشید، کاملا مسلط به دادن پاسخ تشریحی باشید.

2-موقع مطالعه و حل تمرین، از هر دو نوع سوال (تستی و تشریحی) استفاده کنید.

3-سوال هایی که تستی هستند را به روش تشریحی پاسخ دهید.

4-قادر به تجزیه سوال ها و مسئله ها (پوست کندن سوال ها) باشید.


به این منظور، آشنایی با خلاصه درس ها که توسط آموزگاران مختلف تهیه شده، بهترین مکمل در کنار کتاب درسی شما خواهد بود. با این هدف، خلاصه درس های ریاضی که توسط استاد عاصف ساعی ارائه شده، در اختیار شماست. مطالعه کنید و تمرین ها را مجددا حل کنید. سپس با دقت پاسخ تشریحی را مورد بررسی قرار دهید.روش پوست کندن سوال در پاسخ های تشریحی استاد ساعی لحاظ شده است.


خلاصه درس، حل مسئله تسهیم به نسبت

اینجا کلیک کنید

دوره و حل نمونه سوال

اینجا کلیک کنیددسته بندی : خلاصه درس ها , کلیک کنید !!؟!؟! , آمادگی برای آزمون ,
 

خلاصه درس ها مجددا در اختیار شماست

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 07:50 ب.ظ - یکشنبه 28 اردیبهشت 1393

 

بچه ها لطفا......

 

همان گونه که در پست های قبلی هم برای شما نوشتم، تعداد زیادی از فایل های PDF که برای دانلود روی سایت قرار داده شده بود، به دلیل مشکل سایت آپلود پیکوفایل حذف شده .


تعداد زیادی پیام دریافت کردم که خلاصه درس ها را قبلا دانلود نکرده اند و یا اگر دانلود شده، نمی توانند آن را پیدا کنند ( وای بر من و این همه نظم شما ششمی های دسته گل !؟!؟!؟).

از آن جایی که تا پایان آزمون ورودی مدارس متوسطه و آزمون نمونه دولتی، به این خلاصه درس ها احتیاج داریم، لطفا مجددا دانلود کنید و در یک فولدر با نام خلاصه درس ها و سوالات نگه داری کنید .


به ستون سمت راست صفحه مراجعه کنید.

در قسمت بالای آمار بازدیدها ( لطف شما ثبت شده )، بخش جدیدی تحت عنوان خلاصه درس ها قرار دادم.

روی دانلود خلاصه درس ها کلیک کنید. مطالب در اختیار شماست. موفق باشید عزیزانم.

دسته بندی : خلاصه درس ها , آزمون های روزانه , آمادگی برای آزمون ,
 

پاسخ به سوالات (49)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 07:49 ب.ظ - یکشنبه 28 اردیبهشت 1393پاسخ به سوالات (یگانه جان)


موضوع سوال ( بی انگیزه شدن بعد از آزمون تیزهوشان )


سلام دخترم

این روزها نه تنها شما، بلکه تعداد زیادی از ششمی ها پیام های مشابهی را برای من فرستاده اند. به شما حق می دم که کمی نگران شده باشید اما این به معنای رها کردن تلاش نیست.

آزمون تیزهوشان، سبک و روش مخصوص خودش را داشت. تمام شده و به پایان رسید. ننوشته بودی از کدام شهر برای من پیام فرستادی اما حتما در هر جا که باشی، مدارس بسیار خوبی هستند که می تونی در اون مدارس ثبت نام کنی و دوره متوسطه 1 را با موفقیت آغاز کنی . مدارس تیزهوشان، تنها مدارس دنیا نیستند .

پس: در این روزهای باقیمانده، نهایت تلاش و سعی خودت را می کنی تا هم در آزمون نهایی ششم موفق باشی و در کنار مطالعه برای این آزمون، با برنامه گام ششم همراه باش. در حال حاضر کار ما تلاش کردنه دخترم و کمک گرفتن از خداوند.

هنوز برای خالی کردن میدان خیلی زوده نازنینم. پیش به سوی تلاش و پشتکار

دسته بندی : پاسخ به سوالات ,
 

جعبه لایتنر را فراموش نکنید

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 12:13 ق.ظ - یکشنبه 28 اردیبهشت 1393
هیچ چیز جای نوشتن را در یادگیری نمی‌گیرد

 

محققان در تحقیقات اخیر خود دریافتند نوشتن یادداشت با دست در قیاس با تایپ کردن آن،‌ به درک عمیق‌تر مطلب منجر می‌شود.

محققان علوم روانشناسی دانشگاه پرینستون آمریکا پس از بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدند که روش‌های قدیمی یادداشت برداری، مفیدترین روش برای یادگیری است.

در آزمایش محققان، دانش‌آموزان پرینستون آمریکا فیلمی را مشاهده و سپس متن سخنرانی را پیاده کردند. با وجود این‌که تعداد کلمات نوشته شده 100 تا 150کلمه کمتر از کلمات تایپ شده بود دانش آموزانی که از مطالب یادداشت برداشتند و قبل از امتحان قادر به تکرار مطالب بودند نسبت به کسانی که مطالب را تایپ کرده بودند در امتحان موفق‌تر بودند.


یادداشت برداری و نوشتن نکات مهم، در زمان مرور را فراموش نکنید

دسته بندی : آمادگی برای آزمون , توصیه هایی برای یادگیری بهتر ,
 

برنامه ویژه گام ششم برای جبران

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:43 ب.ظ - شنبه 27 اردیبهشت 1393


از همین امروز شروع کنید


نگران کم‌کاری‌های قبلی خود نباشید. سعی کنید برنامه‌ و مسیری را که انتخاب کرده‌اید از همین جا تا آخر برنامه بررسی کنید. فرصت‌های زیاد دیگری در پیش دارید. مباحث خود را مشخص کنید و بر اساس اهمیت مبحث اولویت‌بندی کنید.

زمان های جبران را برای خود مشخص کنید و به خاطر داشته باشید که جبران همه‌ی کم‌کاری‌ها ممکن نیست ولی با داشتن برنامه‌ی مشخص و تکیه بر برنامه‌ی گام ششم می‌توانید بسیاری از آن‌ها را جبران کنید.

دسته بندی : آمادگی برای آزمون ,
 

مرحله جمع بندی مرور دوره ای (2)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 12:52 ب.ظ - شنبه 27 اردیبهشت 1393

گام ششم (2)


مرحله چسب زخم و تمرین پوست کندن سوال ها!!؟؟!!؟

27، 28 و 29 اردیبهشت


این مرحله در تکمیل و ترمیم مرحله 1 گام ششم پیشنهاد شده و انجام آن به آمادگی بیشتر شما برای آزمون های ورودی و روش های طرح سوال متفاوت کمک خوهد کرد.


برای دانلود برنامه گام ششم (2) روی تصویر کلیک کنید


دسته بندی : برنامه های آماده سازی , کلیک کنید !!؟!؟! , آمادگی برای آزمون ,
 

والدین عزیز، لطفا...

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:18 ب.ظ - جمعه 26 اردیبهشت 1393


نقش والدین بعد از آزمون تیزهوشان(1)

 

این روزها ممکن است بعضی از ششمی ها، از نحوه عملکردشان در آزمون تیزهوشان، خاطره بدی داشته باشند یا به این موضوع فکر کنند که اگر در آزمون های بعدی نتیجه‌‌ی دلخواه خود را نگیرند چه اتفاقی می‌افتد. این تصورات باعث آشفتگی ذهنی و عدم آرامش آن ها خواهد شد .

نقش پدر و مادر در چنین شرایطی، بسیار پررنگ‌تر از قبل است. شما باید با حضور آرامش بخش تان در کنار بچه ها، امید آن ها را به تلاش و موفقیت افزایش دهید .

به او نشان دهید که به تلاشش احترام می گذارید و در برنامه هایش شریک هستید. به او در افزایش خود باوری و اعتماد به نفسش کمک کنید.

دسته بندی : پیام مشاور ,
 

لطفا توجه کنید

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 10:56 ق.ظ - جمعه 26 اردیبهشت 1393


اطلاعیه مهم


در برنامه گام ششم برای پایان هفته ، مطالعه خلاصه درس ها و آزمون تشریحی که روی وب قرار داده بودم پیشنهاد شد . متاسفانه بعضی از خلاصه درس ها و آزمون ها به دلیل :

 وجود مشکل در سایت پیکوفایل که برای آپلود کردن از آن استفاده می کنم، فعلا قابل دانلود نیستند . بنابراین تا حل مشکل موجود :

1-به قسمت موضوعات سایت مراجعه کنید (ستون بالای سمت راست صفحه اصلی)
2-روی قسمت خلاصه درس ها، آزمون های روزانه و آمادگی برای آزمون کلیک کنید
3-سوال ها و خلاصه درس های موجود را استفاده کنید
4-بقیه درس ها را از فیلم های 3 دقیقه ای استفاده کنید

از نیمه شب گذشته پیگیر هستم .در صورتی که مشکل پیکو فایل تا امشب برطرف نشد، مجددا فایل ها را از طریق سایت دیگری آپلود خواهم کرد .

مراقب باشید از برنامه آمادگی آزمون گام ششم عقب نمانیددسته بندی : خبرها و اطلاعیه ها ,
 

پاسخ به سوالات (48)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 10:37 ق.ظ - جمعه 26 اردیبهشت 1393


پاسخ به سوالات ( مادر محمد امین _س ) مشهد


سوالات آزمون های ورودی مدارس

 

سلام خدمت مشاور ششمی ها

آیا سوالات آزمون های ورودی مدارس نمونه دولتی و مدارسی که آزمون ورودی دارند مشابه سوالات آزمون تیزهوشان است؟

 

با سلام و عرض صمیمانه ترین درودها

آزمون تیزهوشان سال جاری، نمونه بارز یک آزمون تیزهوشان بود. بنا بر این ویژه ورودی مدارس استعدادهای درخشان طرح شده بود . نگرانی اکثر خانواده ها از این است که امتحان های بعدی دانش آموزان پایه ششم هم به همین روش برگزار شود و  بیشتر روی نمونه سوال های تیزهوشان، تکرار و تمرین می کنند . سوال های ورودی و نمونه دولتی، قطعا سخت تر و پیچیده تر از آزمون نهایی ششم خواهد بود اما نه به روش آزمون تیزهوشان .

آن چه اهمیت دارد، به جای توجه به سبک سوال، توجه به سبک و برنامه مطالعه و مرور دوره ای دانش آموزان است . بچه ها باید به گونه ای مطالعه و تکرار و تمرین داشته باشند که برای هر نوع آزمونی آمادگی داشته باشند . لذا :

لطفا برای دوره جدید آزمون ها با برنامه گام ششم را با مشاور ششمی ها همراه باشید . تذکرات روزانه را ، همراه با فرزندتان بخوانید و عمل کنید.

برای رانندگی در جاده های مختلف، فقط باید برای رانندگی خوب و تسلط بر آن، تمرین و تلاش کرد.

دسته بندی : پاسخ به سوالات ,
 

مرحله جمع بندی مرور دوره ای (1)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:36 ق.ظ - چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393

گام ششم (1)


برنامه مطالعه و مرور یادآوری در روزهای پایان هفته

24 ، 25 و 26 اردیبهشت

فرزندانم
برنامه گام ششم، همانطور که قبلا هم عنوان کرده بودم، روش آماده شدن برای آزمون نهایی ششم و در دل آن مهیا شدن برای آزمون ورودی مدارس و نمونه دولتی ست . پس هر روز با برنامه همراه باشید
برای دانلود برنامه روی تصویر کلیک کنید


دسته بندی : برنامه های آماده سازی , خلاصه درس ها , آمادگی برای آزمون ,
 

آغاز گام ششم (1)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:37 ب.ظ - سه شنبه 23 اردیبهشت 1393


آمادگی برای آزمون به روش استاد نقاش !؟!؟؟

 

اکنون که به عملکرد تقریبا هشت ماه گذشته‌ی درس‌های خود را مرور می‌کنید،  هر درسی در ذهن شما یک ویژگی و یک رنگ دارد و خودتان می‌دانید که درس‌ها در ذهن شما چه شکلی دارند.

هنگامی که به گروهی از آن‌ها فکر می‌کنید همه جای فکرتان سفید و براق در نظرتان نمایان می‌شود که کامل است و هیچ‌گونه ایرادی ندارد.

گروه دیگر کمی خط و خش و نقصان دارد؛

اما!؟!؟! به بعضی از درس‌ها که فکر می‌کنید سراسر کنده‌کاری و حفره‌اند.

پس وقت آن رسیده که همه‌ی آن‌ها را تمیز و مرتب و شفاف کنید.

برای جبران لازم است که 3 مرحله‌ی اساسی را انجام دهید:

(به ادامه مطلب مراجعه کنید)

دسته بندی : آمادگی برای آزمون ,
 

گزارش جلسه مشاوران پایه ششم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 05:30 ب.ظ - سه شنبه 23 اردیبهشت 1393
گزارش جلسه هم اندیشی مشاوران پایه ششم


یکشنبه 21 اردیبهشت رودهن

 

آزمون تیزهوشان بهانه ای شده تا گروه مشاوران پایه ششم جلسه هم اندیشی داشته باشند و برنامه های پیشنهادی یک سال گذشته را بررسی کنند . حضور تکیه گاه های همیشگی ، دکتر ایروانی عزیز و دکتر محمد زندی که از شیراز رنج سفر بر خود هموار کرده بودند ، حسن جلسه بود و صد البته قوت قلبی برای مشاوران نوپای پایه ششم .

آن چه در جستجویش بودیم ، تاثیر متن خوانی و تشریح خوانی از کتاب های درسی ، تاثیر تمرین های ورزش مغز و مهم تر از همه اهمیت آموزش فراشناخت و روش های مطالعه و یادگیری به دانش آموزان بود . همکاران از شهر های مختلف بودند و همین امر ، باعث وسعت جامعه آماری شد . نتایج به شرح زیر خدمت علاقمندان ارائه می گردد :

(بقیه گزارش را در ادامه مطلب مطالعه کنید)

دسته بندی : سخنی با همکاران , خبرها و اطلاعیه ها ,
 

روز پدر مبارک

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 03:01 ق.ظ - سه شنبه 23 اردیبهشت 1393
دو عزیز سفر کرده من ، روزتان مبارک

 

باز دل هوایی شده و یاد یار بی قرارش کرده . باز دل شده همان کودک بهانه گیر و تاب تحمل از دست داده . فصد ندارم کاری کنم تا آرام شود . چون این بی قراری اش را دوست دارم . می دانم چه می خواهد .

یاد دو عزیز سفر کرده ، بهانه جویش کرده . چند سالی ست که ولادت مولا امیرالمومنین علی (ع) که فرا می رسد و همراه با آن روز پدر ، جای خالی دو پدر، سخت بی قرارش می کند .

یاد پدر نازنینم که عشق ورزیدن به انسان ها را به من آموخت و یاد پدر سه فرزندم ، همسر مهربانم که ثانیه ثانیه دوران زندگی مشترک مان ، تکیه گاهم بود و بال های پروازم. آن دویی که همیشه با من هستند و تا همیشه خواهند بود .

می دانند باید بمانند تا یاریم دهند تاب آورم جای خالی شان را. چقدر زیباست بی قراری دل برای عزیز ترین ها........

 

روز پدر بر همه پدران مهربان ایران زمین مبارک

دسته بندی : خاطرات یک روانشناس ,
 

تثبیت یادگیری را جدی بگیریم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:17 ب.ظ - یکشنبه 21 اردیبهشت 1393
سوالات و پاسخ آزمون ریاضی تیزهوشانعزیزانم
چند روز گذشته ، مرتبا با سوال ها و پاسخ های آزمون تیز هوشان روبه رو بوده اید  . اما خواهشم این است که با نگاه متفاوتی به سوال ها و پاسخ های آزمون ریاضی نگاه کنید . امیدوارم متوجه اجزای ساده سوال ها که همان مطالب کتاب است بشوید . ای کاش به تشریح خوانی ومتن خوانی اهمیت بیشتری بدهید . نه برای آزمون تیزهوشان ، بلکه برای یادگیری صحیح و آزمون داده صحیح در همه مراحل آموزشی تانبرای دانلود سوال و پاسخ ها روی تصویر کلیک کنید

دسته بندی : آزمون های روزانه , کلیک کنید !!؟!؟! , آمادگی برای آزمون ,
 

آموزش فراشناخت را جدی بگیریم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 01:55 ب.ظ - شنبه 20 اردیبهشت 1393

 

آزمون تیزهوشان متفاوت نبود فقط .......

 

همکاران ، والدین و دانش آموزان عزیز


در تمام توصیه های ارائه شده در مشاوره تحصیلی ویژه پایه ششم ، تاکید بر آموزش فراشناخت و اجرای مرحله های یادگیری 5 لایه ، بوده است . تاکید ویژه ای داشته ایم ، بر متن خوانی و تشریح خوانی . استفاده از مثال ها و تمرین های ساده کتاب برای بسط موضوعی و در نهایت دقت به تصاویر و نقشه های کتاب به منظور تقویت حافظه دیداری – فضایی .


از سوی دیگر ، به دلیل نیاز مبرم به تقویت مهارت خوانداری-ادراکی و تبدیل خوانده ها به نمادهای ریاضی و تبدیل شکل ها ، نمودارها و محورها به نماد نوشتاری-ادراکی ، استفاده از تمرین های ورزش مغز توصیه شده است .


مهارت های ذکر شده ، دانش آموز را قادر خواهد ساخت تا آموخته ها و اطلاعاتش را در هر شکل و با نحوه طرح سوال متفاوت ، بازشناسی کند و قادر به پاسخ دهی باشد . تاکیدی که من بر سوالات پوششی و نیمه پوششی داشتم به همین دلیل بود .


بعد از بررسی و تحلیل کامل سوال های آزمون تیزهوشان 93 ، به عنوان یک نمونه و نه سمبل همه آزمون ها ، شما نیز قادر هستید ، علت توصیه های فراشناختی را بهتر دریابید . متاسفانه شاهد متفاوت دانستن آزمون توسط دانش آموزان بودیم . در صورتی که آزمون کتاب و نوشته هایش بود اما با توجه به روش های متفاوت .


به یاری خدا ، آماده آغاز گام ششم هستیم ( آماده سازی برای آزمون نهایی سال ششم تا آزمون ورودی مدارس و مدارس نمونه دولتی )


سفر کوتاهی در همین زمینه خواهم داشت و بعد از سفر ، با اطلاعات کامل تر در کنار شما خواهم بود .


مشاور ششمی ها

دسته بندی : برنامه های آماده سازی , آمادگی برای آزمون ,
 

تحلیل آزمون ریاضی آزمون تیزهوشان 93

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 08:58 ب.ظ - جمعه 19 اردیبهشت 1393
تحلیلی بر سوالات ریاضی آزمون تیزهوشان 93برای دانلود تحلیل سوالات اینجا کلیک کنیدفرزندم
توصیه های من را ، در تحلیل سوالات ریاضی می توانی ببینی . لطفا متن و جدول ها را با دقت بررسی کن . امیدوارم متوجه صحت توصیه های من بشوی !؟!؟!؟


دسته بندی : آزمون های روزانه , کلیک کنید !!؟!؟! , آمادگی برای آزمون , توصیه هایی برای یادگیری بهتر ,
 

شب بخیر عزیزانم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 09:30 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393
ششمی های نازنینم در سراسر ایران زمین

من و 210 پسرم ، عادت داریم وقتی کلاس تکنیک های موفقیت رو شروع می کنیم ، اول سوره قریش را همراه با صوت العفسی ، تلاوت می کنیم . با این هدف که « امنهم من خوف » در همه زندگی مان اتفاق بیافتد و خداوند ما را از هر خوفی ایمن نگه دارد . شما هم امشب با ما تلاوت کنید .
فردا یکی از روزهای زیبای زندگی شماست چون در یک سنجش جمعی شرکت می کنید . بعضی وقتا دوست داریم بدونیم در بین یک جمع بزرگ ، کجا قرار گرفتیم . اگر این روزا ، زیاد براتون برنامه دادم و توقعم زیاد بود ، فقط برای این بود که همه ما تلاش کافی کرده باشیم . از تلاش تون تشکر می کنم . از استقبال تون خوشحالم و برای موفقیت تون در همه زندگی دعا می کنم .

قرار همه ششمی ها ، فردا ، سر نماز صبح ، دعای جمعی به همه ششمی های ایران زمین . نه فقط برای موفقیت در آزمون تیز هوشان ، بلکه برای توان تلاش و رو به رو شدن با چالش های قشنگ زندگی .

انشاءالله فردا از آزمون که برگشتید ، برام پیام بفرستید . خیلی دوست دارم بدونم بچه هام اولین تجربه ورود به دبیرستان رو چه جوری گذروندن .


بی نهایت دوستون دارم بچه ها . راحت بخوابین . شب بخیر


مشاور ششمی ها
 

بچه ها منتظرتون هستم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:39 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393

ششمی های گل ایران زمین ، به خصوص 210 پسر نازنین خودم :


ساعت 21 و 30 امشب ، منتظر شما هستم . حتما قبل از خواب ، به سایت نگاهی داشته باش . به امید دیدار
دسته بندی : پیام مشاور , خبرها و اطلاعیه ها ,
 

سلامت در آزمون (3)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:34 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393

دکتر آزمون (3)به هیچ عنوان بیرون از منزل چیزی میل نکنید حتماً بایستی شام یک غذای پروتئینی بدون چربی باشد به همراه یک مقدار سالاد سبزیجات تاره برای مثال یک تکه مرغ یا ماهی یا حبوبات پخته مثل لوبیا و عدس پخته مصرف کنند به همراه سبزی و سالاد.

به هیچ عنوان تا دیر وقت بیدار نمانید حتماً ساعت ده شب بخوابید. اگر بی خواب شدید و نتوانستید بخوابید :

از دم کرده گل گاو زبان و لیمو استفاده کنید . حتما خواب آرامی خواهید داشت .


در صبح روز امتحان دانش آموز قاعدتاً ساعت 6 صبح از خواب بیدار می شود. صبحانه خیلی مهم است حتماً باید پروتئین و بدون چربی باشد از مصرف خامه و کره خودداری کنید . عدسی با نان یا پنیر و گردو ترکیب پروتئینی خوبی است .
دسته بندی : توصیه هایی برای یادگیری بهتر , تغذیه و آموزش ,
 

سلامت در آزمون (2)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:27 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393


دکتر آزمون (2)


برای این که اکسیژن مناسب به مغز برسد ، توصیه می کنم روی صندلی ، صاف بنشینید . اگر دانش آموزی کمرش را خم کند با به اصطلاح غوز کند، باعث می شود که بخاطر این که تبادل هوا بین ریه ها و فضای بیرون دچار مشکل می شود به تدریج سطح اکسیژن خون پایین می آید و کارایی مغز افت می کند.

روز امتحان چندین درس متفاوت با موضوعات متفاوت را باید پاسخ دهید . توصیه می کنم :

بعد از پایان هر بخش درسی از دفتر پاسخ :

چند ثانیه صاف بنشینند کمر خود را صاف کنید نفس عمیق بکشید،

تعدادی از  میوه های خشک  که همراه تان هست را میل کنید

کمی آب بنوشید و بعد درس بعدی را شروع کنید .

دسته بندی : توصیه هایی برای یادگیری بهتر , تغذیه و آموزش ,
 

سلامت در آزمون (1)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:14 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393دکتر آزمون (1)


در جلسه آزمون حتماً یک بطری آب به همراه داشته باشید.سلول های مغزی برای این که بتواند خوب عمل کند به دو ماده اصلی احتیاج دارند یکی قند است و دیگری اکسیژن . دانش آموز باید کاری کند که سطح قند خونش در حد مناسبی باشد که بتواند عملکرد خوبی داشته باشد.

برای این کار از :

میوه های خشک شده که درصد گلوکزشان پایین است مثل:

توت خشک، کشمش، انجیر و یا خرمای خشک سر جلسه ببرید
و استفاده کنید .

 به هیچ عنوان از آبنبات و
شکلات و  موادی که شکر دارند استفاده نکنید .دسته بندی : آمادگی برای آزمون , توصیه هایی برای یادگیری بهتر , تغذیه و آموزش ,
 

یک کلید از هزاران کلید !!!!!(47)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 05:56 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393
مراقب پاسخ برگ خود باشید


بهتراست اطراف بطری آب (که حالت نیمه یخ دارد) را یک نایلون و یا یک پارچه قرار دهید تا هنگامی که در دست خود می گیرید دست تان خیس نشود و باعث مرطوب شدن پاسخ برگ شما نشود.

دستمال کاغذی همراه داشته باشید تا اگر کف دست تان عرق کرد ، آن را خشک کنید . مرطوب شدن پاسخ برگ ، مانع از تصحیح آن می شود .

دسته بندی : آمادگی برای آزمون , کلیدهای موفقیت آموزشی ,
 

برای موفقیت ، فقط کافیه کم تر اشتباه کنی (7)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 05:40 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393این عادت اشتباهه که ......


یک روش خطرناک بعضی از دانش‌آموزان این است که به سؤالات در دفترچه‌ی سؤال پاسخ می‌دهند و در پایان، جواب‌ها را به پاسخ‌نامه منتقل می‌کنند.

ممکن است وقت تمام شود و شما فرصت نکنید جواب‌ها را به پاسخ‌نامه انتقال دهید یا جابه‌جا وارد پاسخ‌نامه کنید.دسته بندی : آمادگی برای آزمون , کلیدهای موفقیت آموزشی , آیا می دانید که .... ,
 

یک کلید از هزاران کلید !!!!!(46)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 05:31 ب.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393


به این نکات در آزمون توجه کنید

 

1- دفترچه سوالات را که برمی دارید ، همه صفحه های آن را ورق نزنید. بعضی از بچه ها برگه را ورق می زنند که سوالات درس های مختلف را ببینند این نظم ذهن را به هم می زند.


2- دفترچه آزمون فقط یک سوال دارد و آن هم همان سوالی است که دارید حل می کنید. یعنی دانش آموز حق ندارد به سوال های قبلی و بعدی اش فکر کند بعضی از بچه ها چند سوال را حل می کنند دارد سوال 6 را می خواند فکرش دنبال سوال دوم است این اشتباه است.


( بقیه در ادامه مطلب )

دسته بندی : آمادگی برای آزمون , کلیدهای موفقیت آموزشی ,
 

شمارش معکوس تا 18 اردیبهشت (3)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 12:19 ق.ظ - چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393

برنامه چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393


گام پنجم برنامه شمارش معکوس


برای دانلود برنامه روی تصویر کلیک کنید
دسته بندی : برنامه های آماده سازی , کلیک کنید !!؟!؟! ,
 

آخرین مطالب

» ششمی ها، لطفا بخوانید : ( شنبه 15 فروردین 1394 )
» ششمی های عزیز : ( دوشنبه 18 اسفند 1393 )
» هیچ دانش آموز ششمی، نباید در نوروز بدون برنامه بماند ( جمعه 15 اسفند 1393 )
» جلسه هم اندیشی مشاوران پایه ششم ( چهارشنبه 15 بهمن 1393 )
» بلاخره انتظار ها به پایان رسید......... ( دوشنبه 13 بهمن 1393 )
» اندر احوالات آزمون جلیل القدر تیزهوشان ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» آزمون ورودی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» با شما هستیم، همیشه و همه جا، در پناه حمایت حضرت دوست ( چهارشنبه 8 بهمن 1393 )
» فایل صوتی نظارت والدین بر وظایف تحصیلی دانش آموزان ( دوشنبه 6 بهمن 1393 )
» هم تفریح، هم درس خواندن ( دوشنبه 6 بهمن 1393 )
» نیمسال دوم را با تحلیل روش های مطالعه در نیمسال اول آغاز می کنیم ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» تکنیک های مطالعه درس علوم ( جمعه 3 بهمن 1393 )
» پاسخ به سوالات (57) ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» فایل صوتی موفقیت تحصیلی ( شنبه 27 دی 1393 )
» پاسخ به سوالات (56) ( جمعه 26 دی 1393 )
» برای انتقال بهتر مطلب به حافظه بلند مدت: ( شنبه 20 دی 1393 )
» چگونه بر فراموشی مطالب خوانده‌ شده غلبه کنیم؟ ( شنبه 20 دی 1393 )
» آیین نامه ارزشیابی کیفی -توصیفی شش پایه دوره ابتدایی تصویب شد ( دوشنبه 15 دی 1393 )
» گزیده ای از همایش مدیریت کودکان ونوجوانان در فضای سایبری ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» آمادگی برای آزمون (2) ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» من در امتحان موفق می شوم اگر: ( سه شنبه 2 دی 1393 )
» پاسخ به سوالات (55) ( یکشنبه 30 آذر 1393 )
» تکنیک های کنترل حواس پرتی در زمان مطالعه ( شنبه 29 آذر 1393 )
» صحیح مطالعه کنیم ( پنجشنبه 27 آذر 1393 )
» تشریحی خواندن گام اول، تست گام دوم ( پنجشنبه 27 آذر 1393 )
» پا از گلیم درازتر کردن های یک روانشناس!؟!؟! ( شنبه 22 آذر 1393 )
» فایل صوتی کارگاه اقدام پژوهی ( پنجشنبه 13 آذر 1393 )
» امان از قدر ناشناسی اساتیدا!؟!؟!؟! ( جمعه 7 آذر 1393 )
» نقش تحصیلات مادر در موفقیت تحصیلی فرزندان ( یکشنبه 2 آذر 1393 )
» روش صحیح درس خواندن = موفقیت ( جمعه 30 آبان 1393 )
 
صفحات سایت: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات