تبلیغات
یادبگیریم که چگونه یادبگیریم
 
 
 
افسانه رحیمی . کارشناس کودکان استثنایی . روانشناس ارشد کودک و نوجوان . مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

به بهانه هفته بهداشت و سلامت روان

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 05:28 ب.ظ - جمعه 25 مهر 1393


بالاترین سطح سلامت روان یک انسان، رسیدن به مرحله خود شکوفایی ست. به عبارتی، خود شکوفایی یعنی، کوشش برای تبدیل شدن به هر آن چه که می توانیم باشیم. ابراهام مزلو معتقد است که نیاز به خودشکوفایی، ما را  وامی دارد تا به حداکثر آن چه لیاقتش را داریم تبدیل شویم.

 

تست سنجش خود شکوفایی

فهرست زیر شامل 16 مشخصه یا ویژگی یک انسان خود شکوفا می باشد. که توسط ابراهام مزلو توصیف شده است .

پس از مطالعه دقیق و کامل هر یک از مشخصه ها طبق مقیاس 10 نمره ای فهرست ذیل ، به خود نمره ای بدهید. نتایج بدست آمده در مورد هر یک از مشخصه ها و در نهایت جمع کل نمره ها در مورد کل تست ، نقاط ضعف و قدرت شما را در مسیر رسیدن به یک شخصیت خود شکوفا به نمایش خواهد گذاشت. یاد آور می شود تنها درصد اندکی از انسان ها می توانند در این تست نمره بالایی بدست آورند.

(به ادامه مطلب مراجعه کنید)
.ویژگی های انسان خود شکوفا

 

1-دریافتی عمیق از واقعیت و برقراری ارتباط مناسب با آن

یک انسان خود شکوفا فردی واقع گرا می باشد . او، می تواند پذیرای هر واقعیت خوب یا بد باشد و پستی ها و بلندی های زندگی خود را بپذیرد و بین آنها تفاوت قائل شود.


2-پذیرش خود ، دیگر یک فرد خود شکوفا واقعیت را به همان گونه ای که هست می بیند و نسبت به آن مسئولیت می پذیرد او به همان اندازه که اسیر منطق است که یک فرد احساساتی اسیر احساسش می باشد.

3-خود انگیختگی ، سادگی و طبیعت گرایی

فرد خود شکوفا در پی بر آوردن خواسته دیگران نیست او شخصیتی است با این قابلیت که آنچه به اعتقاد خویش خوب است و مملوس با طبیعت اوست انجام می دهد چرا که افراد خود شکوفا در عقاید و آرمانهای شان فرد گرا هستند اما لزوما در رفتارشان نامتعارف نیستند. فرد خود شکوفا سعی می کند به دیگران آسیبی نرساند ولی در عین حال به آنچه خودش به درستی آن اذعان دارد احترام می گذارد . آنها از اینکه خودشان باشند احساس امنیت می کنند.

 

4-تمرکز برمسئله خارج از خویشتن(مسئله محور بودن)

یک فرد خود شکوفا عموما و به شیوه ای محکم و قوی ، خارج از خویشتن بر روی مسائل متمرکز می شود او از مشکلاتی که به واسطه دیگران ، جامعه و ......... ایجاد می شود آگاه است و مایل است این مشکلات را کاهش دهد . افراد خود شکوفا احساس رسالتی دارند که نیروی خود را صرف آن می کنند. احساس تعهد به یک کار ، آرمان یا خدمت ، لازمه خود شکوفایی است.

 

5-توانایی تنها ماندن ، نیاز به خلوت

یک فرد خود شکوفا به همه علاقه ای که به بودن با دیگران دارد گاه می خواهد با خود خلوت کند و به عبارتی نیاز به تنهایی دارد . این فرد از با خود بودن نیز لذت می برد و لزومی نمی بیند که همیشه افراد زیادی دور او جمع باشند .

او می تواند علیرغم داشتن دوستان صمیمی استقلال خود را نیز حفظ کند .

 

6-خود مختاری یا استقلال شخصی

یک فرد خود شکوفا این توانایی را دارد که کارهایش را به خاطر خویشتن انجام دهد و تصمیم گیری هایش بنا به خواسته و میل خودش باشد . او کیستی و چیستی خود را باور دارد .

 

7-حفظ و تداوم و شادابی و نشاط و تقدیر و لذت بردن از هر آنچه موجود است

فرد خود شکوفا لذت را به گونه ای ساده ، بی تکلف و طبیعی تجربه می کند . برای مثال غروب خورشید همیشه برای این فرد زیباست و تازگی خود را دارد . او بدنبال فرصتی است که همواره این زیبائی ها را تجربه کند و از آن لذت ببرد در حالیکه برای افراد دیگر همین تجربه می تواند کهنه شود و تازگی خود را از دست دهد. فرد خود شکوفا قادر است هنوز بازی هایی انجام دهد و به شیوه سال ها پیش از ان لذت ببرد . این فرد از آنچه دارد ، همواره لذت می برد.

 

8-تجربه های عرفانی یا اوج

افراد خود شکوفا با لحظه های جذبه و بی خود شدگی آشنا هستند که بی شباهت به تجربیات عمیق مذهبی نیست . مازلو این رویدادها را تجربیات اوج می نامید که در طی آن خود متعالی شده و شخص بصورت عالی ، خود را قدرتمند ، مطمئن ومصمم احساس می کند . مازلو مطرح کرد که تجربه اوج شامل این حالت است :

احساس جذبه ، شگفتی ، فقدان قرار و آرامش در زمان و مکان ، همراه با اطمینان از اینکه چیز بسیار مهم و با ارزشی اتفاق افتاده است. بطوری که فرد دگرگون و نیرومند می شود.

 

9-علاقه اجتماعی

افراد خود شکوفا نسبت به همه انسان ها احساس همدلی و همدردی دارند . آنها در مورد انسان های اطرافشان آگاه و حساس هستند آنها درک می کنند و دوست دارند به آنها کمک می کنند.

 

10-روابط بین فردی عمیق

افراد خود شکوفا نسبت به دیگر افراد جامعه روابط عمیق تر و ژرف تری با دیگران برقرار می کنند . این افراد گرایش به برگزیدن دوستانی دارند که از لحاظ ویژگی های شخصیتی مثل خود آنها باشند. آنها قادر به برقراری عشق های برتر انسانی و شناسایی روابط عمیق و کامل هستند.

 

11-ساختار شخصیتی دموکراتیک

افراد خود شکوفا تساوی طبیعی انسان ها را باور دارند . آنها اعتقاد دارند که انسان ها حق بیان دارند و هر فرد نقاط ضعف و قدرت خود را داراست. افراد خود شکوفا شکیبا و پذیرا هستند و هرگز تعصب نژادی ، مذهبی و اجتماعی نشان نمی دهند و به دیگران فخر نمی فروشند.

 

12-تفاوت قائل شدن بین نتیجه و عمل ، خوبی ها و بدی ها

افراد خود شکوفا بین نتیجه و عمل تمایز قائل می شوند. خوب و بد را تشخیص می دهند و قضایا را به نحوی که سبب آزار خودشان و دیگران شود پیچ و تاب نمی دهند.

 

13-شوخ طبعی فلسفی ، اندیشمندانه و غیرخصمانه

افراد خود شکوفا از شوخ طبعی لذت می برند . آنها دوست داند بخندند و دیگران را نیز شاد نمایند اما نه به قیمت آسیب رساند به دیگران و ضایع نمودن حقوق آنها ، این افراد عموما در یک حالت شاد قرار دارند اگر چه قادر هستند که در جای خود بسیار جدی باشند.

 

14-خلاقیت

افراد خود شکوفا قادرند در منتهای خلاقیت باشند خلاقیت می تواند در ابعاد مختلفی به ظهور برسد . مانند نوشتن ، سخنرانی ، نواختن موسیقی و یا هر چیز دیگری در واقع خود شکوفایی خلاقیت را در خود دارد بنابراین خلاقیت به شیوه های مختلف قابل تجربه کردن

می باشد.

15-پایداری و ایستایی در فرهنگ پذیری ، تفوق و برتری یافتن بر هر فرهنگی خاص

مزلو اعتقاد دارد فرد به نوعی ورای فرهنگ جامعه قرار دارد از این رو افراد خود شکوفا خود انگیخته ، مستقل و خود بسنده اند . آنها احساس می کنند که آزادند تا در برابر هر گونه فشار اجتماعی و فرهنگی مقاومت نمایند . آنها آشکارا ، بر علیه هنجارهای فرهنگی مقاومت نشان نمی دهند یا قوانین اجتماعی را زیر پا نمی گذارند ، بلکه توسط طبیعت خودشان هدایت می شوند نه بوسیله سخت گیریهای فرهنگشان . از طرفی فرد خود شکوفا قادر است به نحوی بی طرف به ارزیابی فرهنگ جامعه اش بپردازد و آنچه بهترین است برای خودش و کسانی که برای وی مهم هستند برگزیند .

 

16-پذیرفتن کاستی و نقصان

افراد خود شکوفا بر این واقعیت واقفند که کامل و بی نقص نیستند . آنها انسانی در کنار سایر انسان ها هستند و نیاز به رشد و کامل شدن دارند . آنها می دانند که همواره در زندگی چیزهای جدیدی وجود خواهد داشت که بایستی یاد گرفته شود تاسبب رشد فرد گردد. شخص خود شکوفا با خود احساس راحتی می کند و هرگز از کوشش دست نمی کشد. بالاترین نمره در این تست 160 است . حال ببینید تا چه اندازه به این نمره نزدیک هستید ؟

مجددا یاد آور می شود تنها درصد اندکی از انسان ها می توانند در این تست نمره بالایی بدست آورند و برخی ویژگی های نامبرده ، جنبه فرهنگی دارد. 

آخرین مطالب

» ششمی ها، لطفا بخوانید : ( شنبه 15 فروردین 1394 )
» ششمی های عزیز : ( دوشنبه 18 اسفند 1393 )
» هیچ دانش آموز ششمی، نباید در نوروز بدون برنامه بماند ( جمعه 15 اسفند 1393 )
» جلسه هم اندیشی مشاوران پایه ششم ( چهارشنبه 15 بهمن 1393 )
» بلاخره انتظار ها به پایان رسید......... ( دوشنبه 13 بهمن 1393 )
» اندر احوالات آزمون جلیل القدر تیزهوشان ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» آزمون ورودی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» با شما هستیم، همیشه و همه جا، در پناه حمایت حضرت دوست ( چهارشنبه 8 بهمن 1393 )
» فایل صوتی نظارت والدین بر وظایف تحصیلی دانش آموزان ( دوشنبه 6 بهمن 1393 )
» هم تفریح، هم درس خواندن ( دوشنبه 6 بهمن 1393 )
» نیمسال دوم را با تحلیل روش های مطالعه در نیمسال اول آغاز می کنیم ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» تکنیک های مطالعه درس علوم ( جمعه 3 بهمن 1393 )
» پاسخ به سوالات (57) ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» فایل صوتی موفقیت تحصیلی ( شنبه 27 دی 1393 )
» پاسخ به سوالات (56) ( جمعه 26 دی 1393 )
» برای انتقال بهتر مطلب به حافظه بلند مدت: ( شنبه 20 دی 1393 )
» چگونه بر فراموشی مطالب خوانده‌ شده غلبه کنیم؟ ( شنبه 20 دی 1393 )
» آیین نامه ارزشیابی کیفی -توصیفی شش پایه دوره ابتدایی تصویب شد ( دوشنبه 15 دی 1393 )
» گزیده ای از همایش مدیریت کودکان ونوجوانان در فضای سایبری ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» آمادگی برای آزمون (2) ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» من در امتحان موفق می شوم اگر: ( سه شنبه 2 دی 1393 )
» پاسخ به سوالات (55) ( یکشنبه 30 آذر 1393 )
» تکنیک های کنترل حواس پرتی در زمان مطالعه ( شنبه 29 آذر 1393 )
» صحیح مطالعه کنیم ( پنجشنبه 27 آذر 1393 )
» تشریحی خواندن گام اول، تست گام دوم ( پنجشنبه 27 آذر 1393 )
» پا از گلیم درازتر کردن های یک روانشناس!؟!؟! ( شنبه 22 آذر 1393 )
» فایل صوتی کارگاه اقدام پژوهی ( پنجشنبه 13 آذر 1393 )
» امان از قدر ناشناسی اساتیدا!؟!؟!؟! ( جمعه 7 آذر 1393 )
» نقش تحصیلات مادر در موفقیت تحصیلی فرزندان ( یکشنبه 2 آذر 1393 )
» روش صحیح درس خواندن = موفقیت ( جمعه 30 آبان 1393 )